StajOkulu16 Bilişim Öğrencilerinin Kariyer Konusundaki Görüşleri ve Bilinç Düzeyleri / StajOkulu İK Projesi

StajOkulu 16. dönemini 55 Bilişim 30 İnsan Kaynakları öğrencisiyle kapattı. Bu dönem geçmiş dönemlerden farklı olarak 1 Bilişim 1 İnsan Kaynakları olarak 2 farklı sınıf açtık. StajOkulu İnsan Kaynakları öğrencileri ilk olmanın verdiği heyecan ve hevesle “daha fazla ne yapabiliriz?” diye düşündüler ve geleceğin İnsan kaynakları çalışanları olarak bilişim öğrencilerin StajOkulu öncesi ve sonrası kariyer bilinçlerini ölçtüler.

Bu süreçte hem işledikleri dersleri uygulayan insan kaynakları öğrencileri kendi bilgilerini de kullanarak bir rapor hazırladılar.

StajOkulu bilişim öğrencilerinin iş bulamama endişeleri %65’ten %27’e düştü.

Okulda sadece bir alanda eğitim gören öğrenciler StajOkulu derslerinde birden fazla alanı gözlemleyerek yönelebilecekleri farklı alanları tanıma fırsatı buldular. Gelen eğitmenler deneyimlerini ve kendi kariyer basamaklarını anlatarak öğrencilerin kaygılarını sildiler.

Öğrencilerin %84,4’ü proje çalışması gerçekleştirdiler.( %82si grup çalışması %18’i bireysel proje olarak çalışmaları ikiye ayrılıyor.)

Öğrenciler uzmanlaşmak istediği alanlarda projeler gerçekleştirdiler. Her bir proje için alanında uzman bir danışman atanarak proje çalışmalarını profesyonel bir şekilde yönetmeleri sağlandı. Her bir modülünde bir öğrencinin görevli olduğu birbirlerine destek oldukları proje çalışmalarında öğrenciler takım çalışması deneyimi kazandılar.

%98’i sektör bilgisi kazandı.

Gelen eğitmenlerin hepsinin bilişim sektöründe çalışıyor olması öğrencilerin yönelebilecekleri alanları daha net görmelerini sağladı. Eğitmenler teknik bilginin yanında kariyer ve sektör önerileri vererek öğrencileri bilgilendirdiler.

StajOkulu öğrencilerden %84’4ünün kariyer hedeflerini olumlu etkiledi.

StajOkulunda gerek eğitmenlerden gerek farklı üniversitelerde okuyan sınıf arkadaşlarından aldıkları geri dönüşlerle öğrencilerin kariyer hedefleri netlik kazandı.

%82’si beklentilerini karşıladı.

StajOkuluna katılan öğrencilerin %82’si programın beklentilerini karşıladığını belirtti.

Çalışmalarından dolayı StajOkulu İnsan Kaynakları öğrencilerine teşekkür ederiz.

StajOkulu 2016 Bilişim Öğrencilerinin Kariyer Konusundaki Görüşleri ve Bilinç Düzeyleri raporuna ulaşmak için tıklayınız.